Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy UFG zawsze wykryje brak ubezpieczenia OC?
#1
Słuchajcie, zdarzyła mi się przerwa w ciągłości ważnej polisy OC. Brak ubezpieczenia nie trwał długo - 2 dni. I tak się zastanawiam co teraz zrobić? Czy Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zawsze wykrywa przerwę w OC? Jest jakiś system sprawdzania czy musi dojść do kontroli, żeby to wykryli? 

Nie wiem czego się spodziewać. Po jakim czasie przychodzi pismo z UFG? Obawiam się, że dostanę wezwanie do zapłaty kary administracyjnej, a w 2024 roku nawet za 2 dni to spora kwota (1720 zł). 

Czy jest na forum ktoś, kto był w podobnej sytuacji?
Odpowiedz
#2
Ja mam już za sobą przygodę z UFG, o czym z resztą pisałem na forum o tym jak uniknąć kary za brak OC. Moja sytuacja wyglądała nieco inaczej bo okres braku ciągłości wynosił powyżej 14 dni. Skończyło się tak, że pomimo, że wnioskowałem o umorzenie kary i tak musiałem ją zapłacić. O tyle dobrze, że udało się rozłożyć płatność na raty.  Undecided

Z tego co pisali inni użytkownicy forum to raczej trudno liczyć na to, że jeśli już Fundusz wykryje przerwę w OC to uda się jej uniknąć. Ale jak jest z samym wykrywaniem to nie wiem - czy wykrywa też jednodniowy lub dwudniowy brak.

W moim przypadku nie trzeba było żadnej kontroli urzędowej czy policyjnej -  system UFG sam sprawdził i wykrył, że nie mam ubezpieczenia.
Odpowiedz
#3
Niestety nie mam dla Ciebie dobrych wieści. Odkąd UFG ma nowy system, to wykrycie przerwy w ciągłości ubezpieczenia jest niemalże pewne. To kiedy dostaniesz pismo jest tylko kwestią czasu.
Odpowiedz
#4
[Obrazek: attachment.php?aid=10]

Aby lepiej zrozumieć temat tego, czy zawsze Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wykrywa brak OC, warto przeczytać dodatkowe informacje:

UFG to instytucja, która zajmuje się m.in. nakładaniem kar na kierowców za brak ważnego OC. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych właściciel pojazdu jest zobowiązany do posiadania polisy od odpowiedzialności cywilnej - bez względu czy rzeczywiście użytkuje samochód, czy też nie. 

Wykrywanie ciągłości ubezpieczenia OC odbywa się na kilka sposobów oraz przez różne organy:
- przez "wirtualnego policjanta" UFG,
- przez Policję,
- przez wydziały komunikacji, 
- przez inne instytucje. 

Co ciekawe - na podstawie raportu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego z 2022 roku można stwierdzić, że za większość wykryć odpowiada właśnie sam system UFG, który jest odpowiedzialny za 90,6% wszystkich wezwań dostarczanych do właścicieli aut bez ubezpieczenia. 

Możemy więc z tego wywnioskować, że aby zostać wykrytym wcale nie trzeba trafić na drodze na patrol Policji albo przerejestrowywać samochód w Wydziale Komunikacji, a wystarczy jedynie kontrola Wirtualnego Policjanta - czyli systemu, którym dysponuje Fundusz. 

Jaka jest skuteczność w namierzaniu aut nieposiadających aktualnego ubezpieczenia? Nie ma na to oficjalnych danych, lecz praktyka pokazuje, że w ostatnich latach (po wprowadzeniu nowego systemu) brak ciągłości ubezpieczenia jest wykrywany niemalże we wszystkich przypadkach. 

Mówi o tym również Motodoradca na swoim kanale na YouTube: 



Można więc przyjąć, że nawet jednodniowy brak ważnej polisy ubezpieczenia OC zostanie prawdopodobnie wykryty, a UFG nałoży na właściciela pojazdu karę.


Załączone pliki
.jpg   czy-ufg-zawsze-wykrywa-brak-oc-odpowiedzi-na-forum-motoryzacyjnym.jpg (Rozmiar: 25.4 KB / Pobrań: 21)
Odpowiedz
#5
(03-27-2024, 03:05 PM)MenL napisał(a): Słuchajcie, zdarzyła mi się przerwa w ciągłości ważnej polisy OC. Brak ubezpieczenia nie trwał długo - 2 dni. I tak się zastanawiam co teraz zrobić? Czy Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zawsze wykrywa przerwę w OC? Jest jakiś system sprawdzania czy musi dojść do kontroli, żeby to wykryli? 

Nie wiem czego się spodziewać. Po jakim czasie przychodzi pismo z UFG? Obawiam się, że dostanę wezwanie do zapłaty kary administracyjnej, a w 2024 roku nawet za 2 dni to spora kwota (1720 zł). 

Czy jest na forum ktoś, kto był w podobnej sytuacji?

Miałem w tamtym roku brak ciągłości OC przez jeden dzień i już myślałem, że uda mi się zostać przeoczonym przez system, jednak po czasie (około 8 miesięcy) przyszło pismo z UFG o braku polisy i nałożonej karze. 
Także nie liczyłbym na to, że nie wykryją przerwy w ubezpieczeniu, zwłaszcza, że mogą Cię ukarać nawet za okres 3 lat wstecz. Z tego co piszą na innych forach, to UFG zawsze wykryje karę za brak OC, bo ich nowy system jest prawie niezawodny Exclamation
fan 4x4 na śląsku, do niedawna szczęśliwy posiadacz Nissana Navary
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości