Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaki dobry prostownik samochodowy polecacie? Co warto kupić?
#1
Question 
Rozglądam się za prostownikiem do ładowania akumulatora w aucie. Najchętniej wybrałbym coś sprawdzonego przez kogoś z forum, bo sam jestem kompletnie zielony w tym temacie. 

Zastanawiam się nad tym czy kierować się na zakup czegoś z chin, czegoś z marketu, a może lepszym wyborem będzie jakaś niemiecka bądź polska marka? Bardzo chętnie przeczytam opinie na temat wyboru jakiegoś dobrego prostownika.
Odpowiedz
#2
Bardzo ogólnie zadałeś pytanie, przez co trudno bezpośrednio coś polecić. Jaki akumulator będziesz nim ładował? Zwykły ołowiowy czy żelowy albo AGM Potrzebujesz opcję matki (rozruchu)? Nie podałeś też żadnych informacji co do budżetu jaki Cię interesuje - a zakres cenowy może być bardzo różny. 

Domyślam się, że chodzi Ci o jakieś domowe / garażowe rozwiązania, czy szukasz czegoś profesjonalnego do warsztatu?
Odpowiedz
#3
Zastanów się nad tym co dla Ciebie znaczy dobry prostownik. Myślę, że każdy będzie mieć w tym temacie różne potrzeby! Jeden potrzebuje ładować akumulator na 12V w samochodzie, drugi potrzebuje 24V do traktora, trzeci będzie potrzebować odpalać ciężarówkę na mrozie. Także widzisz jakie mogą być różne zapotrzebowania na prostownik. Nie da się tak prosto odpowiedzieć jeśli nie uwzględnisz szczegółów zastosowania.

Ma być tanio, czy ma być dobrze?   Huh
Odpowiedz
#4
Lightbulb 
[Obrazek: attachment.php?aid=6]

Jaki prostownik wybrać? 


Zanim zdecydujesz się na zakup prostownika do samochodu zastanów się nad kilkoma kwestiami:

[*]Jakie napięcie będzie Ci potrzebne? 12V 24V czy może 48V?
[*]Jaka ma być pożądana wartość prądu ładowania? 
[*]Czy potrzebujesz prostownik automatyczny albo prostownik starego typu? 
[*]Jakiej pojemności jest akumulator, który chcesz naładować za pomocą prostownika?
[*]Rodzaj mocowania - krokodylki czy zaciski na klemy?

[Obrazek: attachment.php?aid=7]

Wybór prostownika zależy od indywidualnych potrzeb! Inny prostownik będzie polecany dla ładowania akumulatora AGM (np. w autach z systemem start-stop), inny w przypadku klasycznych akumulatorów kwasowo-ołowiowych. 

Spróbuj określić swoje zapotrzebowanie, a na pewno ktoś na forum poleci Ci sprzęt, który sprawdzi się w Twoich zastosowaniach.


Załączone pliki
.jpg   prostowniki-samochodowe-12-24v.jpg (Rozmiar: 48.87 KB / Pobrań: 46)
.jpg   dobry-prostownik-do-auta-forum-opinie-pytania.jpg (Rozmiar: 27.65 KB / Pobrań: 50)
Odpowiedz
#5
Ale zasypaliście mnie pytaniami! Wybaczcie brak doprecyzowania. 

Chodzi o prostownik, którym mógłbym co jakiś czas doładować zwykły akumulator w dieslu. 80Ah, 12V. Nie potrzebuję żadnych super opcji typu płynna regulacja napięcia itd. 

Rozważam "Ultimate speed" z Lidla, co o nim myślicie? Przy 12v ma prąd ładowania 10A.
Odpowiedz
#6
To bardziej ładowarka niż prostownik, ale sprawdź CTEK MXS 5.0. Produkuje go polska firma z Rudy Śląskiej. 
Moim zdaniem sprawdzi Ci się do ładowania aku w Twoim aucie. Jest to sprzęt oparty o procesor, z kilkustopniowym programem, gdzie w całości cyklu ładowania występuje ładowanie różnymi wartościami prądu. 



Podobno sprawdza się też w przypadku całkowicie padniętych akumulatorów, ma opcję odsiarczania i różne "inteligentne" rozwiązania. Według mnie o wiele lepsze urządzenie niż jakiś stary prostownik transformatorowy. 

Sprzedają te ładowarki u siebie w sklepie albo na allegro (link afiliacyjny). Cena około 300 - 350 zł.
Odpowiedz
#7
(03-22-2024, 02:21 PM)romek napisał(a): Ale zasypaliście mnie pytaniami! Wybaczcie brak doprecyzowania. 

Chodzi o prostownik, którym mógłbym co jakiś czas doładować zwykły akumulator w dieslu. 80Ah, 12V. Nie potrzebuję żadnych super opcji typu płynna regulacja napięcia itd. 

Rozważam "Ultimate speed" z Lidla, co o nim myślicie? Przy 12v ma prąd ładowania 10A.

Choć bezpośrednio nie znam tego sprzętu, to ja bym jednak odradzał marketówki - na elektroda.pl piszą, że mogą być z nimi problemy typu gazowanie się elektrolitu i działanie na granicy swoich wytrzymałości. 

[Obrazek: attachment.php?aid=8]

Jak interesuje Cię prostownik polskiej produkcji to poszukaj rozwiązań firmy VOLT. Mają różne modele prostowników - od podstawowych, po zawansowane. Zobacz! Może znajdziesz coś dla siebie.


Załączone pliki
.jpg   prostownik-volt-polska-automatyczny-smart.jpg (Rozmiar: 32.57 KB / Pobrań: 47)
Odpowiedz
#8
(03-22-2024, 02:21 PM)romek napisał(a): Ale zasypaliście mnie pytaniami! Wybaczcie brak doprecyzowania. 

Chodzi o prostownik, którym mógłbym co jakiś czas doładować zwykły akumulator w dieslu. 80Ah, 12V. Nie potrzebuję żadnych super opcji typu płynna regulacja napięcia itd. 

Rozważam "Ultimate speed" z Lidla, co o nim myślicie? Przy 12v ma prąd ładowania 10A.

Jest taka niepisana zasada, że prąd ładowania powinien wynosić około 10% pojemności akumulatora. Czyli przykładowo 10A będzie odpowiednie aby naładować akumulator 100 Ah.

Także należy dobierać prostownik do akumulatora, który chcemy doładować! 

Możesz też kupić prostownik, który będzie miał opcję regulacji prądu ładowania - wtedy będzie to bardziej uniwersalne urządzenie. Z resztą są zaawansowane modele, które same dobierają prąd do różnych akumulatorów, a także są w stanie naładować głęboko rozładowane akumulatory - wszystko zależy od tego jakiej klasy chciałbyś kupić prostownik. Moim zdaniem lepiej wydać nieco więcej i mieć dobry sprzęt na lata.
fan 4x4 na śląsku, do niedawna szczęśliwy posiadacz Nissana Navary
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości